Ełk – stolica Mazur

Kiedy myślimy o Maurach, do głowy z pewnością przychodzą nam jeziora i wspaniałe lasy. Czasami możemy pomyśleć również o Olsztynie, jako o największym mieście i wszystko było by na miejscu gdyby nie fakt, że to nieprawda. Największym mazurskim miastem bowiem, położonym ponad 100 km od Olsztyna na wschód, jest Ełk. Jest miasteczkiem numer 1. na Pojezierzu Mazurskim {http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Mazurskie-Pojezierze}, natomiast Olsztyn to stolica i spora aglomeracja województwa warmińsko-mazurskiego.

Położenie w centrum Mazur ma kilka pozytywnych aspektów. Jednym z nich jest baza noclegowa w Ełku {}, dzięki czemu może ona posłużyć jako baza wypadowa do innych części Pojezierza Mazurskiego. Innym miejscem, które również polecamy na wypoczynek na Mazurach jest Ryn {http://www.losgardenios.com.pl/rynskie-atrakcje-olow-przy-zamku-krzyzackim}. Jeśli chcielibyśmy natomiast ulokować się na polach namiotowych lub kempingach, Ełk daje nam również takie możliwości. Miasto to jest położone bezpośrednio nad Jeziorem Ełckim, Jeziorem Sunowo oraz nad rzeką Ełk, dzięki czemu mamy sporą możliwość dla miłośników kempingów i namiotów.

Osoby, którym znudzi się plażowanie mają sporo innych opcji. Do takich zaliczyć można Muzeum Kropli Wody, które mieści się w zabytkowej wieży ciśnień. Została zbudowana pod koniec wieku XIX i sama w sobie jest wspaniałym przykładem ówczesnej hydro-inżynierii. Obecnie funkcjonuje jako atrakcja turystyczna. W muzeum tym mamy możliwość zobaczyć, jak na przestrzeni wieków, wyglądały oraz zmieniały się urządzenia techniczne, które umożliwiały zaopatrywanie miasta w wodę.

Całkiem niedaleko Ełku możemy zobaczyć inny przykład architektury schyłku XIX wieku. Twierdza Osowiec, została wzniesiona w latach 80. Jeszcze na początku wieku XX była uważana za jedną z najbardziej nowoczesnych fortec. Potwierdziły to działania wojenne podczas I wojny światowej, kiedy to pomimo ponad 6-miesięcznego oblężenia, warownia nie została zdobyta, a działania wojenne w jej obrębie są porównywalne do tych z bitwy pod Verdun.

Ełk jest miastem, do którego warto przyjechać na urlop. Główną jego zaletą jest mnogość wszelkich atrakcji (zabytki są tylko przykładem) zarówno w samym Ełku jak i jego okolicach. Dzięki temu nie będziemy się nudzić, a każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie, co zagwarantuje udany wypoczynek.

Dodaj komentarz