Niepowtarzalny charakter miejscowości Mierzei Helskiej

Półwysep Helski – ten charakterystyczny kształt na samym szczycie mapy Polski – to obszar niewielki, za to niezwykle ciekawy. Choć wiele osób traktuje go jako geograficzną ciekawostkę i miejsce do zwiedzenia, a wybiera raczej położone w innych częściach wybrzeża letniska, okolice Helu stanowią znakomite miejsce na letni urlop.

Wcinający się w morze, kształtem przypominającym kosę półwysep, ma ok. 35 km długości i zaledwie 150 m w najwęższym miejscu, co wydaje się prawie niemożliwe. Na końcowym odcinku, gdzie leży miasto Hel, ma już około 3 km szerokości. Od strony otwartego morza znajdziemy szerokie, piaszczyste plaże, a Zatoka Pucka to wymarzone miejsce dla surferów. Tam właśnie, w miejscowości, gdzie od dawna działa rybacki port, znajdziemy wiele atrakcji turystycznych, które ucieszą nie tylko najmłodszych. Do najważniejszych należy Fokarium, gdzie można zobaczyć na żywo foki szare, poznać ich zwyczaje i dowiedzieć się, w jaki sposób naukowcy i ekolodzy walczą o odtworzenie populacji tych stworzeń. Ciekawe jest też Muzeum Rybołówstwa w Helu, znajdujące się w dawnym XV-wiecznym kościele, z wieżą służącą za punkt widokowy. Znajdziemy tu również Muzeum Obrony Wybrzeża oraz Latarnię Morską, mającą 42 m wysokości.

Dalej w stronę lądu znajdują się Jurata i Jastarnia. Ta pierwsza, właściwie dzielnica Jastarni, powstała w początkach XX wieku, jako strefa letniskowa i znajdziemy tu najwięcej luksusowych obiektów noclegowych. Wbudowano tu długie molo wychodzące na wody zatoki, gdzie można odbywać spacery, zażywając bogatego w jod powietrza. Jastarnia to sympatyczne miejsce na wakacje z rodziną. Mamy tu urocze zabytkowe domy i port rybacki, możemy spacerować, zjeść smaczną rybkę, korzystać z sezonowych atrakcji czy wybrać się do portu. Możemy zwiedzić bunkry z II wojny światowej i Latarnię Morską. Podobnie rybacki charakter ma również Kuźnica, także będąca miejscem, gdzie urlop spędzimy przede wszystkim spokojnie.

Bliżej podstawy półwyspu znajdują się Chałupy. Rozsławione przez piosenkę Zbigniewa Wodeckiego, stanowią wręcz kultowe miejsce wypoczynku – nie tylko dla fanów plaż nudystów. W pięknej, malutkiej miejscowości znajdziemy rozległą plażę, wypożyczymy różnego rodzaju sprzęt pływający. Przede wszystkim, to jedno z ulubionych miejsc surferów, którzy przyjeżdżają tu, by pływać po przyjaznych wodach Zatoki Puckiej.
Wreszcie w miejscu, gdzie półwysep wyrasta ze stałego lądu, mamy Władysławowo. Jego największe atrakcje to Aleja Gwiazd Sportu oraz Centralny Ośrodek Sportu, znajdziemy też małe muzea i wiele miejsc, gdzie turysta może spędzić czas.

Jeżeli chodzi o letnie noclegi, Półwysep Helski zapewnić może bardzo zróżnicowaną ofertę, od ekskluzywnych ośrodków, po domki w lesie i pola kempingowe. Zróżnicowanie miejscowości, niesamowite plaże, różnorodna baza noclegowa i świetne warunki do uprawiania sportów sprawiają, że to miejsce z pewnością warte poznania.

Dodaj komentarz